Silent Disco

Imprezy silent disco – nowy wymiar clubbingu

Lubisz wpaść w przyjemny, muzyczny trans? Czuć muzykę całym sobą? Silent disco to wyjątkowa okazja do tego, aby spędzić czas pośród ludzi, tańcząc w rytm ulubionej muzyki, płynącej nie z głośników, a z bezprzewodowych słuchawek! Silent disco to całkowicie nowy wymiar imprezy, która już niedługo przestanie być trendem, czy innowacją, a naturalną koleją rzeczy zwyczajnie stanie się standardem w większości klubów.

Odkryj intensywność dźwięku, który za sprawą słuchawek będzie płynął prosto do Twoich uszu. Poczuj jego głębię. Poczuj tańczących obok ludzi, przeżywających muzyczną euforię. Nie słyszysz, jakiej muzyki słuchają, ale mimo to stajesz się częścią tego zjawiska, dźwięki i taniec wypełniają Cię bez końca i wszystko zaczyna mieć sens.

Czym jest silent disco?

Silent disco to nowa jakość clubbingu i festiwali plenerowych – imprez tanecznych w klubie, ale także na świeżym powietrzu. Jedyne czego potrzebujesz to bezprzewodowe słuchawki i muzyka, do której chcesz się bawić. Wysokiej jakości sprzęt umożliwia rewelacyjną jakość dźwięku i jednocześnie brak jakichkolwiek zakłóceń, spowodowanych używaniem sprzętu nagłaśniającego. Uczestnicy mogą bez problemu zmienić ścieżkę dźwiękową za pomocą specjalnego przełącznika na swoim zestawie słuchawkowym jak również regulować głośność w zależności od potrzeb. Imprezy typu silent disco dedykowane są dla wszystkich bez wyjątku, niezależnie od wieku, zainteresowań czy upodobań muzycznych. Silent disco to nowoczesny sposób imprezowania, który z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularny i powoli zastępuje tradycyjne imprezy tematyczne.

Silent disco – wygodnie i adekwatnie do nastroju

Silent disco niesie za sobą nieograniczone możliwości, jeżeli chodzi o organizację imprez masowych jak również kameralnych klubowych potańcówek. Po pierwsze, nie ma żadnych ograniczeń co do długości trwania imprezy – jako że muzyka na słuchawkach nie zakłóca ciszy nocnej, możesz ze spokojem bawić się do samego rana. Silent disco jest więc idealnym rozwiązaniem audio w przypadku miejsc, w których hałas stanowi większy problem.

Po drugie, sam decydujesz na jaką muzykę masz danego wieczoru ochotę, a co więcej możesz ją bez problemu zmienić, jeśli najdzie Cię taka ochota. Możesz wybierać spośród wielu gatunków muzycznych jednocześnie i tylko od Ciebie zależy, czego będziesz w danym momencie słuchać. Masz do dyspozycji kilku DJ’ów, puszczających równolegle całkowicie odrębne ścieżki muzyczne. Silent disco to jedyny rodzaj imprezy, na której można bawić się zarówno do techno, hip-hopu, rocka, czy też największych hitów muzyki popularnej jednocześnie!

Na jednej imprezie bawisz się przy różnych gatunkach muzycznych, nie opuszczając wybranego lokalu czy nawet strefy. Wystarczy jedno kliknięcie i zmieniasz muzykę na inny kanał, po czym bawisz się dalej. Dodatkowym atutem jest to, że gdy zmęczysz się tańcem, masz ochotę na chwilę przerwy, podczas której chcesz porozmawiać z przyjaciółmi, to zrobisz to bez najmniejszego problemu, gdyż na imprezach silent disco nie ma hałasu. Dźwięk nie roznosi się po całym klubie, więc nie musisz przekrzykiwać się ze znajomymi, ani wychodzić na zewnątrz, żeby do kogoś zadzwonić. Co więcej, podczas imprez Silent Disco z każdego miejsca, czy to w klubie, czy w plenerze muzykę słuchać równie dobrze.

Silent disco – wysoka jakość dźwięku

Standardowe nagłośnienie to już przeszłość. To fantastyczna wiadomość dla osób, które cenią sobie wysoką jakość dźwięku. Jeżeli jesteś amatorem czystych i głębokich dźwięków, to silent disco z pewnością będzie dla Ciebie wymarzoną imprezą. Zamiast korzystać z systemu głośników, dostajesz wygodne, bezprzewodowe słuchawki. Każda słuchawka ma regulowany rozmiar, własną regulację głośności, przycisk wyłączania oraz przycisk pozwalający na przełączanie kanałów. Słuchawki, z których korzystasz podczas Silent Disco zapewniają wysoką jakość dźwięku oraz ostre i czyste tony. To interesujące doświadczenie gwarantujące całkiem nowe doznania i całą masę rozrywki.

Silent disco – historia

Moda na Silent disco przyszła do nas z zachodu. W pierwszym okresie, dostępny był tylko jeden kanał do słuchania muzyki, ale z biegiem czasu technologia pozwoliła na rozszerzenie ścieżki dźwiękowej – najpierw do dwóch, a następnie trzech kanałów.

Pierwszy raz koncepcja Silent disco pojawiła się w japońskiej powieści science fiction “The Summer of 1993” z 1967 roku, gdzie główna postać bierze udział w imprezie, na której wszyscy noszą słuchawki. Następnie, idea ta została chętnie przejęta przez eko-aktywistów na początku lat 90. XX wieku, którzy propagowali używanie słuchawek na imprezach plenerowych, aby zminimalizować zanieczyszczenie hałasem i nie zakłócać życia lokalnych gatunków zwierząt. Koncepcja ta wkrótce zaczęła rozprzestrzeniać się coraz szybciej i bardzo szybko została wchłonięta przez kulturę masową.

Przełomowe wydarzenia:

  • W 1994 r. Glastonbury Festival połączył swoją stację radiową z ekranem wideo umieszczonym obok sceny głównej, umożliwiając odwiedzającym festiwal oglądanie teledysków muzycznych w nocy po godzinie policyjnej za pomocą własnego przenośnego radia.
  • W maju 2002 roku artystka Meg Duguid zorganizowała cichą imprezę taneczną “Dance with me” w Muzeum Sztuki Współczesnej w Chicago. Stworzyła specjalną instalację świetlną, imitującą klub na świeżym powietrzu, gdzie podczas imprezy członkowie publiczności bawili się przy pomocy bezprzewodowych zestawów słuchawkowych. Rok później Duguid zorganizowała drugą taką imprezę taneczną w Museum of Contemporary Art w Chicago, zatytułowaną “Dueling DJs”, podczas której dwóch DJ-ów odpaliło jednocześnie dwie oddzielne transmisje muzyczne.
  • Z biegiem czasu coraz więcej osób zaczęło organizować tego typu eventy, aż do 2011 roku, w który termin “silent disco” wprowadzono oficjalnie do słownika Oxford.

Silent disco – festiwale i koncerty

Silent disco zagościło już na dobre nie tylko w klubach, ale także na znanych festiwalach muzycznych. Pierwszy koncert w słuchawkach, czyli tzw. “headphone concert”, który odbył się przed publicznością na żywo, miał miejsce 17 marca 1999 r. w Trees w Dallas w Teksasie. Amerykański zespół psychodeliczny The Flaming Lips użył wówczas generatora sygnału FM na miejscu i rozdał każdemu członkowi publiczności odbiorniki i słuchawki mini FM. Muzycy kontynuowali ten trend podczas trasy „International Music Against Brain Degeneration Revue”, co prawda z mieszanymi rezultatami, z problemami technicznymi, w tym rozładowanymi akumulatorami i nietrzeźwymi członkami publiczności, którzy mieli problemy z dostrojeniem właściwej częstotliwości.

Z biegiem czasu zaczęto udoskonalać takie koncerty pod względem technicznym, dzięki czemu późniejsze “koncerty na słuchawkach” wykorzystywały specjalnie zaprojektowane bezprzewodowe 3-kanałowe słuchawki, czy też udoskonalone, własne nadajniki na zamówienie.

Z formą Silent Disco mieliśmy do czynienia na dużych polskich festiwalach, takich jak Open’er Festival, Orange Warsaw Festival, OFF Festival, czy Festiwalu Malta w Poznaniu.